Każdy z nas widział wstrząs septyczny. Prawie zawsze potrafimy go rozpoznać. Większość z nas próbuje go leczyć. Ale jaki odsetek anestezjologów robi to dobrze?
Znieczulenie do chirurgii w zakresie piersi jest chlebem powszednim każdego anestezjologa. Zasady analgezji multimodalnej zachęcają nas do stosowania technik analgezji regionalnej. Naturalnym wobec tego pytaniem jest, jaką blokadę wybrać.
Hipoksemia jest częstym stanem, który potencjalnie stwarza zagrożenie życia u chorych skierowanych do procedur operacyjnych lub inwazyjnych (np. bronchoskopii). ESA i ESICM utworzyły wytyczne dotyczące użycia nieinwazyjnych technik wspomagania oddechu w tej grupie pacjentów.
więcejNieinwazyjne wspomaganie oddychania w opiece okołooperacyjnej u chorych zagrożonych hipoksemią
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na temat koronawirusa, przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Zaleceniami ECDC dotyczącymi zakładania i zdejmowania środków ochrony indywidualnej w czasie opieki nad pacjentami z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się ze Stanowiskiem konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla szpitali w sprawie leczenia koronawirusa.
Czy blokada receptorów 5-HT3 poprzez dożylne podanie ondansetronu redukuje częstość występowania hipotensji i bradykardii u pacjentek znieczulanych podpajęczynówkowo do cięcia cesarskiego?
Blokady centralne wykonywane do przeprowadzania cięć cesarskich powodują hipotensję, która może nieść poważne następstwa. Naszym celem było określenie, czy hipotensja może być przewidziana na podstawie: parametrów nowoczesnej pulsoksymetrii takich jak wskaźnik perfuzji i wskaźnik zmienności krzywej, częstości akcji serca, stosunku niskoczęstotliwościowych do wysokoczęstotliwościowych komponentów zmienności częstości akcji serca i entropii zmienności częstości akcji serca, mierzonych przed wykonaniem znieczulenia.
Klonidyna jest zalecana jako alternatywny lek w premedykacji u dzieci. Jednym z niewielu ograniczeń jej stosowania jest możliwość wyzwalania bradykardii, co rodzi pytanie o bezpieczeństwo takiego postępowania. Celem tego badania było zbadanie częstości występowania bradykardii u dzieci poddanych premedykacji klonidyną doustną lub dożylną, w porównaniu z dziećmi nie otrzymującymi farmakologicznej premedykacji.
Wysokiej efektywności uciśnięcia klatki piersiowej stanowią istotny element resuscytacji krążeniowo-oddechowej zwiększając szanse na przeżycie oraz zmniejszając deficyty neurologiczne wynikające z nagłego zatrzymania krążenia.